Podczas podróży na długie dystanse, kierowcy zawodowi są narażeni na różnorodne sytuacje, w tym nagłe zachorowania. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby mieć przy sobie kompletną apteczkę. Często kierowcy przygotowują ją jedynie pod kątem kontroli drogowej, traktując ją jako element dodatkowy. Jednakże, według nas przemyślane skompletowanie apteczki to kluczowa kwestia przed każdą trasą. Lepiej mieć apteczkę pierwszej pomocy i nigdy z niej nie skorzystać, niż żałować jej braku w kryzysowej sytuacji.

Klasyczna zawartość apteczki samochodowej
W naszym kraju nie ma przepisów regulujących, co konkretnie powinno się znaleźć w wyposażeniu apteczki samochodowej. Niemniej jednak, często zestawy pierwszej pomocy do pojazdów są kompletowane zgodnie z europejską normą DIN 13164.
Zgodnie z nią zawartość apteczki samochodowej powinna wyglądać następująco: opatrunki indywidualne (G,M,K), zestaw plastrów, przylepiec, opaski elastyczne (4 m × 6 cm, 4 m × 8 cm), chusty opatrunkowe (40 cm × 60 cm, 60 cm × 80 cm), kompres, chusta trójkątna, nożyczki, rękawice winylowe, koc ratunkowy, ustnik do sztucznego oddychania oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.
Zawartość apteczki na wypadek różnych dolegliwości
Z założenia apteczki pierwszej pomocy w samochodach nie powinny zawierać leków. Wynika to m. in. z tego, że środki te muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Niemniej jednak, ze względu na wyposażenie samochodów ciężarowych kierowca zawodowy ma możliwość na zachowanie wymogów związanych z odpowiednim przechowywaniem farmaceutyków.
Dlatego też w apteczce kierowcy zawodowego dodatkowo powinny znaleźć się także podstawowe lekarstwa na najczęstsze dolegliwości. Przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe leki mogą być zbawienne w przypadku niespodziewanego złego samopoczucia. Dodatkowo, leki łagodzące objawy biegunki czy problemów z gardłem mogą okazać się niezastąpione w trakcie podróży. Można także zadbać o to by apteczka była wyposażona w leki łagodzące objawy przeziębienia, takie jak saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w gorącej wodzie czy spray do nosa, które pomogą przetrwać podróż w przypadku infekcji dróg oddechowych.
Warto również pomyśleć o skutecznym antybiotyku ogólnego zastosowania, zwłaszcza podczas długich tras, ale zawsze po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Podsumowując kierowca zawodowy nie powinien traktować kompletowania apteczki jako obowiązku. Sumienne przygotowanie w tym aspekcie to przede wszystkim świadectwo troski o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego też apteczka, powinna być zawsze przemyślanie przygotowana, zapewniając spokojną i bezpieczną podróż na każdej trasie.