Skip to main content

Kierowcy zawodowi napotykają w swojej pracy na wiele sytuacji, które wymagają od nich zachowania zimnej krwi. Niewątpliwie jednym z najgorszych możliwych scenariuszy jest bycie świadkiem, bądź uczestnikiem wypadku, lub kolizji na drodze.

Realizujesz kolejne zlecenie dla klienta? Jedziesz nie swoim samochodem? Pracujesz na umowę zlecenie, bądź jesteś na własnej działalności gospodarczej (w tym nierejestrowanej) korzystając z platformy TransporterLink? Bez względu na to na jakich warunkach pracujesz, jeśli jesteś kierowcą zawodowym na drodze mogą czekać na Ciebie przeróżne niespodzianki. Aby uniknąć problemów i mieć zawsze jasną sytuację podpowiadam co zrobić w sytuacji, gdy wydarzy się wypadek bądź kolizja.

Czym jest kolizja? Czym jest wypadek?

Wypadek, kraksa, stłuczka, kolizja… Te pojęcia słyszymy i używamy ich na co dzień. Warto jednak zauważyć iż poprawnie funkcjonują tylko dwa określenia na zdarzenia na drodze – wypadek, bądź kolizja. Żadnego z nich nie życzymy Ci podczas pracy, jednak dobrze wiesz, iż realizując pilne zlecenie na drodze zdarzają się różne historie.

Nim przejdziemy do sposobów postępowania, rozróżnijmy najpierw oba pojęcia. „Kolizja drogowa” to najprościej rzecz ujmując zdarzenie drogowe, w którym powstały wyłącznie straty materialne, z kolei „wypadek” można zdefiniować jako zdarzenie drogowe, którego skutkiem są obrażenia, bądź śmierć występujące u któregokolwiek z uczestników zdarzenia.

Co kierowca zawodowy ma zrobić w razie wypadku?

Jeśli realizując zlecenie widzisz wypadek lub jesteś jego uczestnikiem podejmij następujące kroki:

  • Zjedź, jeśli to tylko możliwe, na pas awaryjny oraz włącz światła: awaryjne, pozycyjne, światła mijania (przy okazji doświetlą miejsce zdarzenia), przy złej widoczności przydadzą się także światła przeciwmgielne tylne i przednie; ustaw trójkąt ostrzegawczy i ubierz kamizelkę odblaskową, aby miejsce zdarzenia widoczne było z daleka, a inni nadjeżdżający kierowcy wiedzieli, że coś się stało co pozwoli uniknąć kolejnego zdarzenia oraz zwróci uwagę innych kierowców.
  • Wyłącz silnik i wyjmij kluczyki ze stacyjki w samochodach biorących udział w wypadku drogowym (jeżeli ich kierowcy nie są w stanie zrobić tego samodzielnie).
  • Wezwij pomoc dzwoniąc pod europejski numer alarmowy 112 ( skup się na zwięzłym przekazaniu precyzyjnych informacji) lub poproś o to jakiegokolwiek innego świadka wypadku. Przy czym zawsze jakąkolwiek prośbę kieruj do konkretnej osoby.
  • Oceń stan poszkodowanych – czy są przytomni, ranni. Jeżeli masz z nimi kontakt, dowiedz się, jak się czują, co im dolega.
  • Jeżeli znasz zasady udzielania pierwszej pomocy, skorzystaj z tej wiedzy. Poproś o wsparcie wszystkich w pobliżu.
  • Z racji, iż jesteś w trakcie wykonywania zlecenia po wykonaniu powyższych czynności i zjawieniu się odpowiednich służb powiadom o zdarzeniu właściciela pojazdu (swojego zleceniodawcę) aby uzgodnić dalszy tok postępowania i dostarczenia ładunku podając odpowiednie dane, a także krótki opis zdarzenia. Jeżeli w ramach swojej polisy posiadasz pakiet assistance, wystarczy jeden telefon do Centrum Alarmowego. Koordynatorzy ustalą rodzaj niezbędnej pomocy.

Upewnij się czy należy wzywać policję na miejsce kolizji drogowej. Co do zasady należy przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju i warto się z nimi zapoznać przed wyruszeniem w trasę. Większość krajów Unii Europejskiej nie wymaga wzywania policji, jednak warto się co do tego upewnić.

adw. Konrad Kunik

Co kierowca ciężarówki ma zrobić w razie kolizji?

Bez względu na ty, czy kolizja wydarzyła się podczas realizowania zlecenia za granicą, czy w kraju kierowca zawodowy musi postępować według kilku prostych kroków. Upewnij się czy należy wzywać policję na miejsce kolizji drogowej. Co do zasady należy przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju i warto się z nimi zapoznać przed wyruszeniem w trasę. Większość krajów Unii Europejskiej nie wymaga wzywania policji, jednak warto się co do tego upewnić.

  • Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić po kolizji samochodowej jest usunięcie samochodów z drogi (np. na pas awaryjny) chyba, że jest to niemożliwe. Wtedy należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia podobnie jak przy wypadku), pozbierać szkło lub inne części auta, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla innych kierujących i spróbować porozumieć się z drugim kierowcą.
  • Jeśli uczestnicy kolizji drogowej dojdą do porozumienia co do winy, powinni sporządzić i podpisać oświadczenie. W internecie znajduje się wiele gotowych wzorów oświadczeń. Warto mieć jedno przy sobie sobie. Jeśli nie masz przy sobie wzoru oświadczenia i nie wiesz jak je spisać lub nie potrafisz porozumieć się z drugim uczestnikiem zdarzenia, konieczne może być wezwanie policji.
  • Aby uniknąć nieprzyjemności i nieporozumień z szefem lub zleceniodawcą (właścicielem pojazdu) należy poprosić sprawcę, bądź podać osobie poszkodowanej wszelkie niezbędne informacje potrzebne do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela. Wymagane dane to: dane osobowe sprawcy, oraz właściciela auta, adres zameldowania, marka, model, rocznik oraz numer rejestracyjny samochodu. Należy także podać swój numer polisy OC oraz pełną nazwę zakładu ubezpieczeniowego. Przy realizowaniu zleceń poza Unią Europejską nie zapomnij poprosić pracodawcę o certyfikat Zielonej Karty ( Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego), który jest dowodem na posiadanie ważnego ubezpieczenia OC
  • Powiadom o zdarzeniu swojego zleceniodawcę aby uzgodnić dalszy tok postępowania i dostarczenia ładunku, a także jeśli to konieczne wezwij assistance.

Mamy nadzieję, iż dzięki naszym poradom praca w trasie będzie choć odrobinę łatwiejsza. Wszystkim kierowcom zawodowym życzymy bezpiecznej jazdy i spokojnych warunków na drodze.

Jeśli masz jakieś pytania, bądź sugestie dotyczące tego, o czym powinniśmy napisać w kolejnym artykule, koniecznie napisz do nas na adres mailowy:  kierowcy@transporter.link.

Adwokat Konrad Kunik

Od ponad 10 lat jako adwokat zajmuje się kompleksowym doradztwem dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek prawa handlowego w zakresie prawa korporacyjnego i prawa umów handlowych. Konrad jest ekspertem TransporterLinka i wspiera naszych kierowców w zakresie zagadnień prawniczych.

Leave a Reply

Close Menu

TransporterLink Sp. z o.o.
Gospodarcza 26,
20-213 Lublin

T: +48 570 070 250
E: info@transporter.link