Heros

Michał Smagowicz

Supermoc

#pasja

Gdzie obserwować?

Na Facebooku , Instagramie, YouTubie i TikToku

Kierowca Tiktoker

Zanim Michał został kierowcą zawodowym, pracował jako konstruktor dachów w Niemczech. Wiązało się to z rzadkimi powrotami do ojczyzny. Bowiem w Polsce bywał co 4-5 miesięcy.  Nasz bohater zapragnął wrócić do kraju po narodzinach dziecka, aby być bliżej rodziny.

Powrót do ojczyzny sprawił, że podczas szukania nowej pracy wylądowałem w transporcie, gdyż polskie zarobki na miejscu znacząco odbiegały wówczas od niemieckich. I tak właśnie zostałem kierowcą zawodowym.

Michał Smagowicz

Aktualny system pracy Michała to 40 dni pracy na 10-14 dni wolnego. Jest to dla niego idealne rozwiązanie ze względu na 9 letniego syna, którego wychowuje jego była partnerka. Tak więc 2 tygodnie wolnego może on poświęcić w 100% swojemu dziecku. Kierowca stara się on wykorzystać czas spędzony z synem jak najlepiej. Często wyruszają na wspólne wycieczki.

Głównym kierunkiem tras Michała jest Wielka Brytania, co wiąże się z wieloma utrudnieniami, które wynikają z wyjścia owego kraju z Unii Europejskiej. Jednakże, nasz bohater często podróżuje także do Francji, Belgii, Holandii i Niemiec.

Wyruszam już w trasy od około 5 lat i mogę śmiało stwierdzić, że w każdym kraju Europy czuje się jak w domu. Jest to związane z tym, iż większą część życia spędzam w trasie.

Michał Smagowicz

Michał przyznaje, że bycie kierowcą ma również swoje minusy, bo uczestnictwo w ruchu drogowym zawsze wiąże się z niebezpiecznymi sytuacjami. Stosunkowo niedawno miał on wypadek i potwierdza, że czasami bywa naprawdę ciężko. Trucker z przykrością stwierdza, że coraz częściej kierowców traktuje się jak intruzów.

Mimo wszystko, Michał uważa, że najważniejsze jest pozytywne nastawienie do życia. Jak sam mówi – jacy jesteśmy dla ludzi, tacy oni są dla nas. Do plusów bycia kierowcą według niego należy poczucie wolności, które mu towarzyszy i możliwości zwiedzania świata.

Początki bycia kierowcą nie należały do najłatwiejszych. Dla kierowcy była to szkoła życia. Popełnił dużo błędów, które w tej chwili wydają mu się błahe. Samotność w trasie, nowa rzeczywistość, różne sytuacje na drodze to codzienność nowicjuszy w transporcie.

Dlatego rozpoczął swoją przygodę z nagrywaniem filmów, które mogą być pomocne dla osób rozpoczynających swoją karierę kierowcy zawodowego. Michał uważa, że gdyby miał takie wsparcie na początku swojej drogi, byłoby mu łatwiej.

Nasz dzisiejszy bohater ma wielu znajomych spoza Polski. Dzięki temu wie, że mają oni różne formy wsparcia (powstałe z ich inicjatyw kierowców), w Polsce brakuje tego typu rozwiązań.

Tematyka filmów Michała to przede wszystkim sytuacje z trasy: cło, kontrole, przebieg trasy. Z czasem zaczął także nagrywać wideo bardziej instruktażowe i tak np. powstało objaśnienie – co zabrać w pierwszą trasę.

Swoją przygodę z nagrywaniem zaczynał z kanałem na YouTube, niestety w pewnym momencie poczuł pewnego rodzaju wypalanie. Było to w momencie, gdy zauważył, że jego zasięgi spadają mimo ogromnego nakładu pracy. Z czasem zamienił więc kanał dotarcia do odbiorców i teraz najczęściej jest aktywny na TikToku. Uważa, że jest to bardzo dobre medium, a krótkie wideo jest o wiele przystępniejsze dla innych.

Produkcje Michała zyskały popularność zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy to proszono go, aby pokazał, jak przebiega pandemia w innych krajach.

Michałowi życzymy niezapomnianych tras i wielu cudownych chwil z spędzonych synem.

Zmieńmy razem stereotypowy wizerunek kierowcy zawodowego. Zgłoś się do TransporterHero.pl

Przejdź do formularza